На Сирија и се заканува граѓанска војна

Анкара, 18 ноември 2011 (МИА) - Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот.

- Новите напади на армиските дезертери врз силите на режимот претставува опасност судирите да се претворат во граѓанска војна. Ова е моментот кога треба да се спречи масакрот и во тоа е значајна арапската иницијатива, истакна Давутоглу.

Тој истакна дека Турција ќе го помогне Националниот сириски совет, кој досега не е признаен од ниту една земја. Советот претходно побара од Турција да отвори свое претставништво во Истанбул.

Арапската лига му даде рок од три дена, кој утре истекува, на сирискиот претседател Башар ал Асад да ги прекине „крвавите репресии“ врз неговите противници, а во спротивно би биле воведени санкции за Сирија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...