ВИДЕО: Бројот на жртвите се искачи на 232

Анкара, 14 мај 2014 (МИА) - Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица.

Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната посета на Тирана.

Претходно, турското Обвинителство почна истрага за инцидент во рудникот во западна Турција. Обвинителството ќе ги испита и тврдењата за присуство на непријавени работници во рудникот.

Според обвинителот на Маниса, Дурду Кавак, причината за експлозијата во трафостаницата од каде почнал и пожарот во рудникот допрва претстои да биде анализирана.

Поради рударската несреќа во Турција е прогласена тридневна национална жалост.

Во меѓувреме турската полиција употреби солзавец против група демонстранти во Анкара, кои се собраа на протести обвинувајќи ја Владата дека е одговорна за рударската несреќа. На солзавецот демонстрантите возвратиле со камења кон полицајците.

Инцидентот се случил кога група од 700 до 800 луѓе се обиделе да организираат протестен марш од Универзитетскиот комплекс во Анкара до Министерството за енергетика, кое се наоѓа во истиот кварт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...