Хрватска една од државите со кои НСА има тајни договори за шпионирање

Хрватска е една од државите со кои американската Национална агенција за безбедност (НСА) има тајни договори за шпионирање, покажуваат новите документи откриени од порашениот службеник во НСА, Едвард Сноуден.

Тајни договори за шпионирање склучени се со 33 држави меѓу кои е и Хрватска, јавија хрватски медиуми.

Од европските држави, договори со НСА имаат Британија, Австрија, Белгија, Чешка, Унгарија, Македонија, Холандија, Данска, Финска, Франција, Норвешка, Германија, Полска, Грција, Италија, Романија, Шпанија и Шведска.

На американските шпиони договорите им овозможуваат да надгледуваат комуникација што се остварува преку оптички кабли на територија на тие држави.

Склучувањето на договорите е остварено во рамки на НСА програмата со назив РАМПАРТ. Во документите на НСА се вели дека во рамки на РАМПАРТ странските партнери обезбедуваат пристап до кабли и примаат американска опрема.

Сноуден изјави дека од сите неодамна објавени документи, податоците за РАМПАРТ претставуваат „скапоцен камен во круната“ во НСА и тоа е дел од огранокот на Агенцијата под назив Извор за специјални операции.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...