Путин потпиша указ за воведување санкции кон Турција

Москва, 28 ноември 2015 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС.

Со „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не повеќе стоки од Турција во Русија и се забрануваат или ограничуваат активности на турски фирми и организации на руска тероторија.

Со мерките се превидува и укинување на безвизниот режим меѓу Русија и Турција од 1 јануари 2016 година, а од истиот датум на руските компании им се забранува да ангажираат турски работници.

На руските туроператори им се препорачува да се воздржат од нудење туристички аранжамани на руските граѓани во турските одморалишта, а се укинуваат и сите чартер летови меѓу Русија и Турција.  

Воведувањто на овие мерки следи по соборувањето на рускиот авион од страна на турското Воено воздухопловство во вторникот, што доведе до драстично влошување на односите меѓу Москва и Анкара.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...