Еврогрупата одобри нови 6,7 милијарди евра за Грција

Министрите за финансии на Еврозоната дадоа принципиелна согласност на Грција да и исплатат нова транша од 6,7 милијарди евра од пакетот економска помош.- Еврогрупата го усвои третиот извештај од програмата за реформи на Грција. Завршена е голема работа, што му дозволува на Европскиот стабилизациски механизам да ја одобри новата транша од макрофинансиската помош вреден 6,7 милијарди евра, изјави новоименуваниот претседател на Еврогрупата, португалскиот министер за финансии Марио Сентено.

Одлуката доаѓа откако грчкиот Парламент усвои серија економски мерки со кои се ограничи правото на штрајк и се извршија нови кратења во државните расходи.
По одлуката, еврокомесарот за финансиски прашања, Французинот Пјер Московиси, изрази надеж дека Грција ќе може наскоро да излезе од долгогодишната програма за финансиска помош и да почне самата да ги финансира своите потреби.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Најнова изјава на Бранко Црвенковски:
„Државата ни е на раб на длабока провалија !
Но, ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред !“
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...