Пораснаа цените на нафтата

На светските пазари цените на нафтата минатата недела силно се зголемија, достигнувајќи највисоко ниво од ноември минатата година, бидејќи членките на ОПЕК се придржуваат на договорот за намалување на производството и затоа што Саудиска Арабија најави дополнителни намалувања.На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела скокна за 6,8 проценти, на 66,25 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 5,5 отсто, на 55,60 долари.

Скокот на цената на нафтата на највисоко ниво од ноември минатата година, е благодарение на податоците кои покажуваат дека членките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините партнери предводени од Русија, се придржуваат до минатогодишниот договор за намалување на производството од 1,2 милиони барели дневно.

Покрај тоа, водечката членка на ОПЕК, Саудиска Арабија најави дека во март ќе го намали производството за уште половина милион барели дневно, повеќе од она што беше договорено.

Дополнителна поддршка на цените даде затворањето на делот на саудиското поле Сафанија, најголемото нафтено поле на море, со производствен капацитет од малку повеќе од еден милион барели дневно.

Дел од полето беше затворен пред околу две недели, а сега не е јасно како ќе проработи повторно со полн капацитет.

Санкции на САД за Венецуела и Иран, исто така, ја ограничуваат понудата на нафта на светските пазари, а во една таква средина, аналитичарите од инвестициска Банк оф Америка Мерил Линч проценуваат дека ОПЕК во четвртиот квартал на пазарот може да пласира 2,5 милиони барели нафта дневно, помалку отколку во истиот период минатата година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...