Бектеши: Европската помош од 80 милиони евра за најранливите граѓани, микро и малите фирми

Земјава ќе ги искористи 80-те милиони евра од Европската унија најверојатно како директна поддршка за најранливите категории граѓани и за микро и малите претпријатија.Како што соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши, вчера се доставени предлозите од наша страна до Европската комисија (ЕК), а до утре се очекува одговор.

– Вчера се доставени нашите предлози до ЕК, до утре секако дека ќе имаме одговор, а нејверојатно средствата ќе бидат директна поддтршка за најранливите категории граѓани и за микро и малите компании до крајот на прогалсената кризна состојба до крај на април, рече Бектеши, одговарајќи на новинарски прашања по средбата со претставниците од пекарската индустрија.

Претседателката на ЕК Урсула Фон Дер Лајен која вчера беше во посета на земјава, на заедничка прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека од пакетот помош на ЕУ за регионот, 80 милииони евра се наменети за Северна Македонија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...