Бесими: Раст преку реформи и зголемување на инвестициите

Во 2023 година ќе продолжиме со конзистентните политики зашто пред нас повторно е година со предизвици, можеме да поддржиме раст преку реформи и зголемување на инвестициите во инфраструктурата, порача министерот за финансии Фатмир Бесими на панелот „Како истовремено да оствариме соборување на инфлацијата и раст на економијата“ во рамки на конференцијата „Економски предизвици во 2023 година: Како да го одржиме економскиот раст и ја трансформираме економијата“, во организација на Стопанската комора.-Новата 2023 година ќе биде продолжение на предизвиците со кои веќе четврта година по ред се соочуваме. После ковидот беше најавено дека ќе живееме во една нова нормала, а тоа е да се креира раст во време на кризи. Глобалните проекции има ревидирање надоле за глобалната економија во 2023 година, а ние и во овие услови проектираме дека ќе има повисок раст од 2022 година, рече Бесими.

Нагласи дека растот во 2022 година беше 2,7, а за годинава се планира раст од 2,9 отсто.

-Како мала економија ќе се соочиме со предизвиците на нашиот најголем трговски партнер кој има забавен раст. Мора да се фокусираме и на домашната побарувачка за одржување стабилност на цените. Планираме фискална консолидација што значи дефицитот од 8,2 на среден рок да се сведе на 3 отсто, а јавниот долг на 60 отсто од БДП, посочи Бесими.

Главната порака кон инвеститорите и приватниот сектор, како што рече, е создавање кредибилни политики.

-Не можеме како мала економија да влијаеме што ќе се случи во глобалната економија и светскиот пазар, но можеме да имаме конзистентни наши политики – тесна соработка со приватниот сектор. Да испратиме порака дека сме определени на менаџирање на очекувањата, пред се цените, потенцира Бесими.

Нагласи дека јасно се определени соодветно да се менаџираат цените и додаде дека имаме драстично намалување на непродуктивните расходи, а како што рече, во 2022 година на стопанството му се вратени за 210 милиони евра повеќе отколку во 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...