Пуџдемон: Ќе прогласиме независност во следните неколку денови

Карлес Пуџдемон во интервју за Би-Би-Си изјави дека Каталонија ќе прогласи независност во следните неколку денови.

- Владата ќе дејствува на крајот на оваа недела или на почетокот на следната седмица, истакна Пуџдемон, додавајќи дека за сега нема контакти помеѓу неговата администрација и централната Влада во Мадрид.

Пуџдемон наведе дека ако Мадрид се обиде да интервенира и да ја стави под контрола каталонската Влада тоа ќе биде „грешка што ќе смени се“.

Претходно шпанскиот крал Фелипе нагласи дека актуелната ситуација во Каталонија е „многу сериозна“ и оти  каталонските лидери ги прекршиле законите на земјата и покажале „недозволиво отсуство на лојалност“.

Тој исто така, констатираше дека „неодговорното однесување“ на каталонските лидери може да ја изложи на ризик економската стабилност на Шпанија.

Во цела Каталонија вчера имаше протести поради полициското насилство за време на забранетиот референдум за независност, при што беше побарано Европска унија да интервенира во спорот помеѓу сепаратистичките каталонски лидери и Мадрид.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...