Каталонскиот лидер не се плаши од апсење

Лидерот на Каталонија Карлес Пуџдемон изјави дека не се плаши од евентуално апсење поради организирање на референдумот за независност на неговиот регион од Шпанија.

- Лично не се плашам од такво нешто, изјави Пуџдемон во интервју за германски „Билд“.

- Веќе и не сум изненаден од она што го прави шпанската Влада. Мое апсење е исто така можно, но тоа би бил варварски чекор, нагласува тој.

Владата на Пуџдемон в понеделник ќе побара парламентот да прогласи независност, откако резултатите од референдумот за независност покажаа дека над 90 отсто гласачи се изјасниле позитивно за отцепување од Шпанија.

Засега ниту шпанската Влада, ниту судството не се заканија со негово апсење, но Мадрид го обвинува за непочитување на законите, односно дека го игнорирал Уставниот суд, кој забрани одржување на референдумот. Пуџдемон вели дека референдумот ја покажал желбата на луѓето во Каталонија да ја напуштат Шпанија и нагласува дека ќе продолжи со акциите за сецесија и покарај одлучните изјави од Официјален Мадрид дека тоа нема да се случи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...