Во Барселона протест за поддршка на уапсените каталонски лидери

Во Барселона синоќа се одржа протест за поддршка на двајцата каталонски сепаратистички лидери, кои ја поддржуваат независноста на Шпанија.Учесниците, чиј број достигна до околу 200.000 луѓе, побараа ослободување на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, водачите на „Националното собрание на Каталонија“ и „Омниум култура“.

Тие се осомничени за поттикнување бунт.
Дел од присутните, преку палење свеќи, изразија солидарност и скандираа „не сте сами“ и „слобода“. Дел имаа транспаренти со натписи „Слобода за политичките затвореници“ и „Европа, помогнете ни“.
На митингот се придружија и претставници на каталонската регионална Влада, како и на Градското собрание на Барселона.

Претходно, регионалниот премиер Карлос Пуџдемон и градоначалникот Ада Колау, заедно со голем број луѓе, присуствуваа пред зградата на Градското собрание, додека учесниците држеа голем транспарент на кој пишува „Во заштита на правата и слободата“.

Слични демонстрации се одржаа и во други градови.
Регионалната Влада на Каталонија оцени дека одлуката на Врховниот суд на Шпанија за одредување притвор на каталонските сепаратистички лидери претставува „провокација од страна на шпанската држава“.

Според шпанското Обвинителство, Санчес и Куишарт на 20 септември организирале група демонстранти, кои неколку часа ги попречувале обидите на националната полиција за претрес на седиштето на каталонската Влада во Барселона.

По одлуката за притовор на Санчес и Куишарт, кои имаа клучна улога во подготовките и организацијата на референдумот за независност на Каталонија одржан на 1 октомври, кој властите во Мадрид го прогласија за противзаконски, во Барселона и претходно беа организирани протести во кои учесниците маршираа низ улиците удирајќи во тенџериња и тави.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...