Молдавскиот претседател може времено да биде отстранет од должност

Молдавскиот Уставен суд соопшти дека претседателот Игор Додон може времено да биде отстранет од должност поради тоа што не назначил министер.Судот вчера објави дека Додон може да биде лишен од обврските поради „неизвршување на своите должности според Уставот“.
Молдавскиот претседател го оквалификува тоа решение како „груба злоупотреба“ на Судот и се закани со улични протести.

Во септември премиерот Павел Филип во два наврата го предложи Еуген Стурза за министер за одбрана, но Додон не сакаше да го назначи.
Молдавскиот претседател не сакаше да ја прифати кандидатурата со образложение дека Стурза не е од Армијата.
Молдавија нема министер за одбрана од 2016 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.