Италијанските криминални организации се повеќе соработуваат

Новиот италијански јавен обвинител за борба против организираниот криминал изјави дека организираните криминални групи во Италија се почесто соработуваат за воспоставување контрола врз меѓународниот шверц на наркотици.Обвинителот Федерико Кафиеро де Рахо на конференција во Милано изјави дека мафиите Ндрангета, Коза Ностра, Камора и други работат заедно и разменуваат информации за тоа на пример кои пристаништа ги користат за шверц на кокаин и хероин.

За да покаже колку големо влијание имаат овие организации, Кафиеро де Рахо за пример рече дека тие можат да сменат капетан на брод во Панама со свој човек за да пренесат голем товар дрога.

Според него, мафијата ја „окупирала целата територија“ на јужна Италија и го трасира својот пат кон север, со преземање на легитимните бизниси на трговци кои пропаѓаат и прифаќаат пари за да  ги спасат фирмите од кои мафијата потоа ги исфрла.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...