Радиоактивните печурки откриени во Франција биле увезени од Белорусија

Печурките во кои беа откриени траги од радиоактивен цезиум, во Франција биле увезени од Белорусија, а не од Русија, соопшти вечерва претставник на францускиот Институт за заштита од радиоактивност и нуклеарна безбедност (ИРСН).Претходно денеска, како што јави МИА, директорот на француската Агенција за нуклеарна безбедност, Пјер Франк Шеве соопшти дека во печурки „што во Франција биле увезени од Русија“ се откриени траги од радиоактивен цезиум.

- Најновата информација што ја имам е дека траги од цезиум веројатно се откриени во печурки увезени од Русија, изјави Шеве на сослушување во францускиот Сенат посветено на нуклеарната безбедност.

Меѓутоа, според ИРСН, станува збор за 3,5 тони печурки, што во Франција пристигнале од Белорусија преку Франкфурт, кај кои при царинската контрола е откриено присуство на цезиум 137.
Станува збор за радиоизотоп кој настанува како отпад при работата на нуклеарни реактори.

Портапролот на Институтот истакна дека печурките немаат врска со радиоактивното загадување со рутениум 106, што беше регистрирано во текот на октомври во поголемиот дел на Европа.

- Бидејќи печурките потекнуваат од Белорусија, најверојатно тие се контаминирани со радиоактивност од Чернобил, изјави портпаролот на ИРСН.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...