Расмусен: Русија ако сака може да ја окупира Украина за неколку дена

Берлин, 7 јуни 2018 (МИА) - Во случај на воен судир меѓу Русија и Украина, украинските сили би биле поразени за неколку дена, оцени поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, кој во моментов е советник на украинскиот претседател Петро Порошенко.
- Ако Русија сака, руските сили би можеле да ја окупираат Украина за неколку дена, иако изминативе две-три години Украина значително го зајакна својот воен потенцијал како одговор на нападот на нејзината територија, изјави Расмусен во инетрвју за германскиот весник „Велт“.
Тој оценува дека иако нема сомнеж оти земјите членки на НАТО се подготвени да се справат со „моќен напад на руските тенкови“, сепак, според него, најдобар начин за одржување на мирот е одвраќање на потенцијалниот противник.
Расмусен смета дека Русија може да му се придружи на НАТО во кој било момент доколку ги испони неопходните критериуми.
- НАТО меѓутоа досега не доби најава за нешто такво од Москва, а да бидем искрен мислам и дека ништо нема да се промени ниту во блиска иднина, нагласува Расмусен во интервјуто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...