„Монд“: Земји од ЕУ сакаат да отворат мигрантски кампови на Балканот

Брисел, 8 јуни 2018 (МИА) - На Самитот во Софија лидерите на земјите членки на ЕУ разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од балканскиот регион, со што би се спречиле бегалците и мигрантите да влегуваат на територијата на Унијата, објави во денениот број францускиот весник „Монд“.
Идејата, според весникот, потекнува од Данска и Австрија, две земи кои имаат европскептични и антимигрантски влади. На 5 јуни, данскиот премиер Ларс Локе Расмусен најави дека е во разговори со австрискиот колега Себастијан Курц, чија земја на 1 јули го презема претседавањато со Унијата, за создавање нов систем за азил во ЕУ, чија централна точка би било „отворање заеднички центри за прием и протерување“.
Со други зборови, објаснува „Монд“, тоа би биле еден вид кампови каде ќе се задржуваат мигрантите кои немаат право на азил, а не можат брзо да бидат вратени назад.
Иако Расмусен не кажа јавно каде би се отвориле тие кампови, францускиот весник „од сигурни извори“ дознава дека станува збор за Албанија или Косово.
Данскиот премиер изјавил дека е „во контакт и со други европски лидери“ и дека е „оптимист“ за проектот.
- Разговорите всушност се воделе на Самитот во Софија на 17 мај помеѓу 28-те земји членки и пет држави од Западниот Балкан, тврди „Монд“, додавајќи дека плановите на Виена и Копенхаген им се презентираат и на другите земји членки на ЕУ.
Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Белгија тврди дека не била консултирана, додека Холандија се уште не се произнела по предлогот.
Данците, според „Монд“ се обиделе да ја придобијат Германија, која била „скептична“, додека Франција била „вчудоневидена“ и се спротивставила на идејата.
- Незамисливо е балканските земји да прифатат такво нешто дури и со финансиска помош за возврат или со забрзување на нивната европска интеграција, изјавил француски дипломатски извор.
Ова не е првпат да се турка идеја за мигрантски кампови надвор од ЕУ, при што како локација се посочуваше Либија, но планот пропадна.
Со зајакнувањето на десничарските, евроскептични и антиимигрантски влади во ЕУ се појасно станува дека и се изброени деновите на заедничката политика за азил на Унијата, а австриското претседателство веќе јасно најави дека приоритет ќе му биде „заштита и зацврстување на надворешните граници“, наместо солидарност помеѓу членките и прераспределување на барателите за азил низ Унијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој му кажува на малиот Трпе дека сите возрасни имаат некакви тајни и можеш лесно да ги уценуваш - само му кажуваш "Јас знам се" и готово.
Се прибира малиот Трпе дома и и вика...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини,...
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...