Туск за договорот за миграција: Најтешкиот дел допрва претстои

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска изјави дека најпроблематичниот дел од договорот за миграција ќе биде спроведувањето на договорот, кој го постигнаа европските лидери по девет часа „пазарење“.- Што се однесува до нашиот договор за миграција, рано е да се зборува за успех, изјави Туск на прес-конференцијата во Брисел.

- Успеавме да постигнеме договор, но тоа е всушност полесниот дел од работата во споредба со она што претстои на терен, кога ќе почнеме да го применуваме, потенцира Туск.

Што се однесува на Брегзит, тој истакна дека претстои уште многу работа и дека најтешките прашања не се решени.

Лидерите на Европската унија, по речиси 10 часа преговори на Самитот во Брисел, пред зори, постигнаа договор за миграција.

Во заклучоците кои се поврзани со миграцијата се наведува дека „Европскиот совет е одлучен ... да спречи враќање на неконтролираниот прилив на мигранти како во 2015 година и да се спротивстави на илегалната миграција на сите постоечки рути, и на оние кои сега се појавуваат".Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...