Лоша вест за Европа: Германија на праг на рецесија

Германските фабрички нарачки во декември се намалија за 1,6 отсто поради слабата побарувачка од странство, покажуваат најновите податоци.

Тоа е многу полошо отколку растот од 0,3 проценти, кој го очекуваа економистите и падот од 0,2 отсто во ноември минатата година.

На годишно ниво, нарачките беа за седум проценти пониски отколку во декември 2017 година, што претставува најголем пад од 2012 година.

Таквиот лош резултат покажува дека германската индустриска база се соочува со проблеми имајќи ги предвид трговските тензии, забавување на глобалниот раст и вознемиреност околу Брегзит.

Германската автомобилска индустрија, исто така, имаше неколку лоши месеци, по воведувањето на нови, построги правила за загадувањето.

Бруто домашниот производ на Германија се намали за 0,2 отсто во период од јули до септември, а некои економисти стравуваат дека нејзината економија ќе продолжи да тоне, што ќе ја доведе земјата во рецесија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...