Лавров: САД да се воздржат од употреба на сила во Венецуела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги предупреди американскиот државен секретар Мајк Помпео дека Русија е против употреба на сила во Венецуела.Како што соопшти руското Министерство за надворешни работи, Лавров во телефонски разговор со Помпео нагласил дека Русија е против какво било мешање во внатрешните работи на Венецуела, вклучително и употреба на сила „со што се заканува Вашингтон, кршејќи го меѓународното право“.

Двајцата шефови на дипломатии разговарале и за западните санкции воведени кон Русија поради труењето на рускиот разузнувач Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија, при што Лаворв нагласил дека ваквиот „неоправдан потег“ од страна на Западот само ги влошува меѓусебните односи и атмосферата на глобалната сцена.

Во соопштението се посочува и дека Лавров и Помпео разговарале и за состојбата во Сирија, при што се согласиле дека е неопходен дијалог за имплементација на Резолуцијата 2254 на Советот за безбедност на ОН, која се однесува на напорите за постигнување мир во оваа блискоисточна земја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...