„Жолтите елеци“ предизвикаа штета од 170 милиони евра

Француската федерација на осигурување (ФФО) проценува дека штетите предизвикана за време на протестите на „жолтите елеци” во Франција изнесува 170 милиони евра, во што не се пресметани последните оштетувања од минатата сабота на авенијата Шанзелизе, јави дописникот на МИА.Според ФФО досега се доставени 10.000 барања за отштета, при што се проценува дека 30 до 40 отсто од претпријатијата немале полиси кои гарантираат покривање на намалување на приходите.

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер изјави дека не сака трговците да банкротираат поради оштетувањата и насилствата за време на протестите со движењето на „жолтите елеци”.

На крајот на февруари, Ле Мер процени дека протестите на „жолтите елеци” ќе резултираат со помал раст на француската економија од 0,2 процентни поени, што според него, претставува „многу висока“ цена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...