Уставниот совет на Франција ја отфрли жалбата на Саркози против негово судење

Уставниот совет на Франција денеска ја отфрли една од последните жалби поднесени од поранешниот француски претседател Никола Саркози против негово судење во случајот Бигмалион, со што судскиот процес против него е речиси неизбежен, јави дописникот на МИА.Поранешниот претседател беше испратен во февруари 2017 година пред Кривичниот суд поради „нелегално финансирање на кампањата”, односно надминување на дозволениот праг на изборните трошоци, кои изнесувале повеќе од 20 милиони евра.

Тој тврди дека не може да му се суди бидејќи тој веќе бил казнет парично во 2013 година за ова дело од страна на надзорните органи.

Уставниот совет смета дека финансиската и кривичната санкција се од поинаква природа и се однесуваат на различни „општествени интереси”. Всушност, паричната казна беше да се обезбеди „еднаквост меѓу кандидатите во текот на изборната кампања”, а кривичното гонење има намера да ги „казни сите прекршувања на чесноста на кандидатите и избраните претставници.”

Никола Саркози се повлече од политиката, и тој ќе биде втор поранешен шеф на француската држава на кого ќе му се суди во политичко-финансиска афера. Жак Ширак (1995-2007) беше осуден во 2011 година за предметот на фиктивни работни места во градското собрание во Париз.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...