Германија ја отвора ширум вратата за ИТ работници од Балканот

Поради голем дефицит на работна сила, Германија усвои закон кој на работниците од земјите што не се членки на ЕУ значително ќе им олесни добивање работа, особено за ИТ стручњаците.Најголемата европска економија се соочува со вистински недостиг на работници. Се проценува дека моментно на Германија и недостигаат над 1.200 000 средно и високо квалификувани експерти, од кои дури 55.000 во ИТ секторот.

Поради тоа Бундестагот усвои закон, кој стапува во сила од 1 јануари 2020 година и овозможува полесно доселување на стручна работна сила од земјите надвор од Унијата. Тоа значи дека процедурата за добивање работна дозвола за оние кои бараат работа од Балканот ќе биде значително поедноставна и полесна. Сите кои сакаат својата ИТ кариера да ја изградат надвор од границите на својата земја ги охрабрува и фактот дека применливите ИТ знаења и вештини, како и познавањето на странски јазик, може да се совлада за 12 месеци квалитетно школување.

Во Германија се надеваат дека, покрај новиот закон и високите плати, исто така и квалитетните услови кои се нудат во овој сектор ќе ги привлече ИТ експертите од Балканот. Имено, како помлад програмер во Германија може да се заработат 44.000 евра годишно, додека програмери со неколку години искуство заработуваат и 60.000 евра годишно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...