Во Рим отворена изложбата „Мајка Тереза – светицата од Скопје, светицата на светот“

Рим, 5 септември 2016 (МИА) – Во чест на Мајка Тереза синоќа во црквата „Свети Станислав“ во Рим свечено беше отворена изложбата „Мајка Тереза – светицата од Скопје, светицата на светот“.

Изложбата на фотографии и текстови за животот и делото на Мајка Тереза е во организација на Спомен куќата на Мајка Тереза од Скопје и Министерството за култура на Република Македонија.

Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, обраќајќи се на свеченото отворање пред бројните гости, јави известувачот на МИА, истакна дека оваа изложба претставува еден мал придонес на нашата држава во одбележувањето на историскиот чин – прогласувањето на Мајка Тереза за светица.

- Денеска Мајка Тереза со својот живот и дело се впиша во вечната книга на светителите, таа стана пример за предано служење на Бога, симбол на милосрдието, на добрината и хуманоста. Денеска сите ние сме особено горди што нашата сограѓанка со својата оставнина повторно ги обедини добронамерниците од целиот свет кои, со длабока и неизмерна почит во нејзината личност и дело, препознаваат надеж и верба во иднината на човештвото, рече Канческа Милевска.

Таа додаде дека токму затоа една од заложбите на Владата на Република Македонија и Министерството за култура во изминатите години беше на достоен начин да се оддаде почит кон делото на Мајка Тереза која, како што рече, остави наследство кое имаме обврска да го опредметиме.

Во тој контекст министерката за култура потсети дека токму во чест на блажената Мајка во Скопје, нејзиниот роден град, е изграден Спомен домот на Мајка Тереза кој, рече, беше наш подарок до светот, влог на граѓаните на Република Македонија во промовирањето и афирмирањето на сите добрини што ги даруваше.

Канческа – Милевска ги информираше присутните гости дека во Македонија, во чест на канонизацијата на Мајка Тереза за светица, се реализираат низа религиозни, културни и научни настани во организација на повеќе црковни, владини и државни институции, под наслов „Денови на света Мајка Тереза“.

Сепак, истакна дека еден од централните настани во ова одбележување на канонизацијата е токму оваа изложба која овозможува на италијанската и светската јавност да им презентира значајни историски моменти од животниот пат и мисионерското дејствување на Мајка Тереза, кои, како што рече, се сведоштво за нераскинливата врска помеѓу Република Македонија и големата хуманистка.

На изложбата се претставени неколку тематски целини, паноа на кои се илустрирани впечатливи фотографии, документи и наративен текст придружен со најдлабоките размисли на Мајка Тереза, експонати кои ги претставуваат нејзиното детство и младост, семејството и блиските пријатели, нејзиното Скопје...

Во рамките на изложбата „Мајка Тереза – светицата од Скопје, светицата на светот“, беше прикажан и документарниот филм на продуцентската куќа Вардар Филм, во кој е претставена нејзината хумана мисија, како и посетата на родниот град.

На свеченото отворање на изложбата имаше голем број гости, поддржувачи на делото на Мајка Тереза, меѓу кои и претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, митрополитот Европски господин Пимен, Алојз Гомбар, претставник од фамилијата на Мајка Тереза, како и претставници на дипломатскиот кор во Италија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Учителката го прашува Мали Џокица како си поминал за летниот распуст.
Џокица одговара:
- Прво, јас не сум Џокица, јас сум Џорџ.
- Како второ, за распустот бев во Америка и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1599.- Роден е шпанскиот сликар Диеро Родригес де...

1606.- Роден е францускиот писател Пјер Корнеј,...

1654.- Шведската кралица Кристина Аугуста која...