Следете ги земјотресите

Од вчера Македонија ја погодија низа земјотреси, од кои два над 4 степени по Рихтеровата скала. По оној првичниот во 6:58 минути, следуваа уште неколку кратки, за во 15:10 минути да не потресе уште посилен од 5.3 степени по Рихтер.Според досегашните податоци најпогодена земја на потреси е Турција, каде што во последното деноноќие се случиле 120 земјотреси. Доколку сакате да следите каде се случуваат земјотресите и со кој степен и длабочина, отворете на овој линк.

Се советува да не се паничи, да се скриете далеку од предмети и прозорци, под врата или пак носечки ѕид и никако да не се трча по скали затоа што тогаш се нанесуваат најголеми повреди. Откако ќе заврши земјотресот, напуштете го просторот каде што се наоѓате и отидете на сигурно место, далеку од згради и споменици.

И запомнете, земјотресите не може да се предвидат. Не верувајте доколку некој ви каже дека за еден час ќе има повторно земјотрес, бидејќи тоа никој не го знае.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...