Предвремени парламентарни заедно со локалните избори за излез од кризата

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение уште еднаш порача дека останува на својата понуда, доколку СДСМ се откаже од тиранската платформа и реализацијата на елементите содржани во неа, ќе му даде поддршка на Зоран Заев да формираат влада.

- Единствен излез од оваа ситуација е аболицираниот Зоран Заев и криминогеното раководство на СДСМ да соберат храброст и да ја отфрлат тиранската платформа, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
Според ВМРО-ДПМНЕ, предвремени парламентарни избори заедно со локалните се решение од кризата бидејќи, како што се наведува, граѓаните тогаш ќе може јасно да одлучат дали ќе ја поддржат тиранската платформа и елементите содржани во неа.

- По најавата на уценетиот Зоран Заев за отворање дебата за елементите од тиранската платформа, дебатата почна да се реализира на дело. Човекот што го навредуваше и потценуваше македонскиот народ во секоја своја изјава, Питер Ванхауте ја откри крајната цел на ова сценарио, а тоа е федерализација на Република Македонија, стои во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат дека албанската пратеничка Месила Дода се заканила доколку Заев отстапи од платформата, тогаш сите Албанци ќе се ангажираат околу остварување на сонот за Илирида. Зијадин Села, како што се наведува, јавно го негира македонскиот идентитет и вели дека пред 100 години не постоеле Македонци и кажа оти не го почитува знамето, грбот и химната на Република Македонија. Трифун Костовски, како што се наведува, дрско и без срам јасно говори дека треба да им се одземе правото на Македонците по потекло од Егејска Македонија да го кажат сопственото мислење и да се борат во заштита на највисоките државни и национални интереси.

- Јавноста со право е загрижена. Јавноста може да претпостави дека оваа дебата, односно пазарење со националните и државни интереси, ќе заврши со редефинирање на државата, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како животните одат на одмор?
Лавот сам.
Тигарот со љубовница.
А Мајмунот со жена.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против туберкулозата
1603.- Во Лондон умре англиската кралица...
1783.- Шпанија ја призна независноста на САД.
1834.- Роден е англискиот социјалист, писател и...