Скопјанец измамен и оштетен за 12 илјади денари

Шеесет и четиригодишен скопјанец вчера во близина на паркот покрај ул.„Мито Хаџивасилев Јасмин" во Скопје бил измамен од две лица и оштетен за 12.000 денари. Измамениот Р.У. случајот го пријавил случајот во полиција.Измамата, соопшти МВР, сторителот ја извршил на тој начин што додека оштетениот заедно со својата сестра од Струга, се движеле во близина на паркот, во еден момент им пришло машко лице на возраст од 50-60 години и им кажало дека има сопруга која била болна и се наоѓала во возило зад зграда во непосредна близина. Истовремено го прашал оштетениот дали знае некој странски јазик односно германски, бидејќи со него имало едно машко лице дојдено од Кувајт, кој исто така имал болна жена сместена во болница во Косово, а сега требало да оди во болница во Скопје, каде му било кажано дека за лекување на неговата сопруга требало да даде 5.000 евра.

Наводниот Кувајќанец кажал дека не ги познавал еврата (како валута) ниту имал толкава сума и според натамошното „објаснување“ на измамникот, имал златен часовник кој вредел 5.000 евра.

Во меѓувреме се појавило и другото машко лице на возраст од 40 години кој се претставил дека е од Кувајт и од паричникот извадил часовник-жолта боја и му го дал во раце на Р.У. притоа му побарал 200 евра за да го увери докторот дека има евра, а потоа за половина час ќе се врати за да си го земе часовникот. По ова двете лица заминале во непознат правец. Оштетениот откако поминале 30 минути и двете лица не се вратиле, сфатил дека е измамен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информира МВР.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Колку МцДоналд'с девојки се потребни за да сменат сијалица?
- Две, едната да ја одврти, другата да стави помфрит!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1304.- Во Арецо е роден Францеско Петрарка, голем...
1785.- Роден е турскиот султан Махмуд Втори, кој...
1819.- Република Колумбија доби независност....
1847.- Роден е германскиот сликар и графичар...