ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот и уставното име

 Новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски во синоќешното интервју за МТВ, осврнувајќи се на актуелните случувања во процесот на решавање на спорот со Грција, изјави дека тој лично и партијата се против промена на Уставот што ќе значи промена на уставното име.Мицковски рече дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов е надвор од процесот за решавање на прашањето за името бидејќи никој не ги поканил да биде дел од процесот, ниту има каква било информација што се случува официјално, ниту неофицијално.

- Можеме само да претпоставуваме што би било кога би било. Се согласувам дека годината почна интензивно, има доста информации, но сето она што ние го знаеме го дознаваме од медиумите и не би можел да кажам ниту детали ниту спецификации, кажа Мицковски.
Посочи дека е потребно достоинствено решение и што побрзо затворање на проблемот, но тој и партијата се против промена на Уставот и се залагаат за изјаснување на граѓаните на референдум.

Мицковски се осврна и на насилствата во Собранието на 27 април лани, оценувајќи дека тоа било најголемата штета на интересите на неговата партија.
- Ние тоа досега го имаме осудено неколку пати. Но, исто така, ја имаме осудено и акцијата која ја предизвика оваа реакција, а тоа е начинот на кој беше избран претседателот на Собранието, рече новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Најави дека ќе поднесат предлог-закон за амнестија до Собранието на осомничените за настанаите од 27 април. Мицковски не кажа дали и кога пратениците од опозицијата би можеле да се вратат во собраниските клупи. Рече дека како опозиција, тие се подготвени да и подадат рака на власта и преку конструктивност да работат за доброто на граѓаните, да се борат со аргументи и да ги поддржат оние предлозите кои ќе донесат подобар живот, со цел единство за заштита на националните интереси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Колку МцДоналд'с девојки се потребни за да сменат сијалица?
- Две, едната да ја одврти, другата да стави помфрит!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1304.- Во Арецо е роден Францеско Петрарка, голем...
1785.- Роден е турскиот султан Махмуд Втори, кој...
1819.- Република Колумбија доби независност....
1847.- Роден е германскиот сликар и графичар...