Села го повика ВМРО-ДПМНЕ да не го блокира законот за јазиците

Зијадин Села од Алијансата на Албанците ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека со поднесувањето на над 35 илјади амандмани за Законот за јазиците се спротиставува на интересите на најмалку третина од граѓаните и повика на прекинување на вакви политики.Смета дека на ВМРО-ДПМНЕ единствена цел им е политички да поентираат. Тврди дека има информации дека кога ДУИ водела преговори со опозициската партија, прифатила да се донесе ист ваков закон.
За Алијансата на Албанците, исто така, не е прифатлива дефиницијата „јазикот, кој го зборува најмалку 20 отсто“ од граѓаните.

- Кога се прават преговори за името, со право Македонците не прифаќаат да се удира во идентитетот, но, исто така, никој нема право да удира по нашиот јазик бидејќи албанскиот јазик се вика албански јазик и нема потреба да се дефинира со проценти, рече Села додавајќи дека ќе продолжи да се залага за тоа албанскиот да стане официјален службен јазик како македонскиот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е разликата помеѓу Градскиот трговски центар и Светскиот трговски центар во Њујорк.
- Нашиот има 3 ката повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Нормализиран сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово од 07:50 часот. Oд 06:00 часот сообраќајот за ТМВ на патниот правец ,Кичево - Гостивар“ кај...
Верски календар
На денешен ден
1574.- Изби верската војна меѓу француските...
1685.- Во Хале е роден Георг Фридрих Хендл,...
1792.- Умре англискиот сликар Џошуа Рејнолдс,...
1821.- Умре англискиот писател Џон Китс, еден од...