Комисијата за конкурсот „Млади поети“ се оградува од содржината во збирката

Тричлената комисија задолжена за четвртиот конкурс „Млади поети“ на Агенцијата за млади и спорт во допис до медиумите се оградува од скандалозните содржини објавени во стихозбирката.

Јовица Ивановски, Николина Андова Шопова и Тихомир Јанчовски наведуваат дека од Агенцијата за млади и спорт им биле предадени авторски дела, потпишани со шифра, дека комисијата немала увид во идентитетот на авторите, ги разгледала делата и направила избор на песни за прва, втора и трета награда.

- Дополнително, пред неполн месец, беше побарано да напишеме предговор за книгата во кој дадовме општ осврт за повеќето од пристигнатите песни. Комисијата немаше обврска да прави селекција на пристигнатите песни за книгата, а со оглед на тоа што од песните што ни беа дадени на разгледување, некаде околу 80, се објавени само 44 песни, значи дека сепак некој направил селекција. Притоа, никој од нас не беше консултиран кои песни да влезат во изборот за книгата, а кои не, пишува во реакцијата на тројцата членови на комисијата.
Тие посочуваат и дека решението што на прес-конференцијата вчера го прочита директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски ним никој не им го презентирал или доставил.

Каевски вчера рече дека во Решението за формирање стручна комисија во точка 3 во 2-от дел стои: Комисијата ќе изврши селекција на пристигнатите творби за збирката млади поети и ќе изготви писмен извештај до директорот на АМС. Ја цитираше и точка 4 - дека членовите на стручната комисија се должни работата да ја извршуваат совесно, стучно и непристрасно, како и согласно позитивните законски прописи на РМ.

- Како жири-комисија, уште еднаш се оградуваме од скандалозните содржини вклучени во збирката, наведуваат членовите на комисијата во денешната реакција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува жена во аптека и прашува:
- Дали имате екстра-големи кондоми?
- Да, имаме. Сакате ли да купите?
- Не, благодарам. Ќе ви пречи ли ако седам покрај вратата и чекам некој...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...