Џафери: НАТО стана реалност за нас

Со денешната ратификација на Протоколот за НАТО во бугарскиот Парламент ја покажавме решеноста да продолжиме да ги решаваме проблемите во регионот и да се грижиме за колективната безбедност, не само во нашиот регион, туку и во цела Европа, изјави претседателката на Собранието на Бугарија Цвета Карајанчева, по средбата во Софија со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери.

Таа меѓу другото истакна дека Софија и Скопје можат да се гордеат со потпишаниот договор за пријателство и добрососедство, со кој, подвлече, покажаа дека ги бараат допирните точки на согласност и разбирање. Го поздрави и потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција, што, според неа, е показател за неповратливите на европските процеси во регионот.

– Заедно можеме да бараме решенија и патишта за приоритетите, кои Бугарија веќе ги одбележа за време на своето европретседавање – за транспортна поврзаност, за нова евроструктура, инвестиции во енергетиката и туризмот, рече меѓу другото Карајанчева.

Претседателот на Собранието на Северна Македонија Џафери упатувајќи благодарност за денешната ратификација, потенцира дека по долги години чекање пред вратите на НАТО, најпосле, Алијансата за нас стана реалност.

– Уверен сум дека со Бугарија покрај нас е силна гаранција дека и ние како држава, но и целиот Балкански регион ќе се движиме во вистинската насока која носи мир, стабилност, напредок и благосостојба. Добро е да имаш искрени пријатели, но чувството е уште подобро кога се наши соседи, изјави Џафери.

Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздржани немаше.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...