ЈП Водовод и канализации: Лажна вест е дека водата од изворот Рашче е загадена

Лажна вест е дека водата од изворот Рашче е загадена, соопштија за МИА од ЈП Водовод и канализации, откако по социјалните медиуми почна да се шират гласини дека директно бил загрозен изворот.

-Лажна вест е дека водата од изворот Рашче е загадена. На локалитетот нема нешто што би истекло и директно би го загрозило изворот. Постројките кои ги третираат подземните води се чисти и во одлична состојба и истите постојано се следат од наша, а и од страна на надлежни институции, се наведува во реакцијата на јавното претпријатие.

ЈП Водовод и канализација – Скопје додава дека секојдневно врши анализи на водата на 38 локации на територијата на градот Скопје.

-Граѓаните на градот Скопје пијат најчистиста и најквалитетна вода за пиење. Инаку ширењето на лажни вести според КЗ член 288, став 1, е кривично дело за кое е предвидена казна затвор до пет години, се наведува во реакцијата на Водовод и канализации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...