Анѓушев: Со новите мерки сакаме да станеме партнер на компаниите во зголемувањето на платите

Скопје, 4 септември 2019 (МИА) – Со новите мерки за економски развој, промовирани од премиерот Зоран Заев, сакаме Владата да стане партнер на компаниите во зголемувањето на платите. Секој совесен стопанственик, а познавам многу такви, сакаат да ги задржат своите вработени и да ги мотивираат со повисоки плати, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев.

-Сите компании кои ќе покачат плата на вработените во износ од 600 до 6.000 денари, ќе добијат поддршка во форма на субвенционирање на здравствените и социјалните придонеси, за износот на покачувањето. Во државниот буџет се планирани околу 40 милиони евра за оваа мерка, што значи доколку се реализира целиот износ, а знаеме дека придонесите изнесуваат 37,7 отсто од бруто платата, вработените ќе добијат на име на плата дополнителни 100 милиони евра. Ќе се радуваме тие 100 милиони евра да завршат кај граѓаните, тие средства повторно би ги потрошиле за некои добра или услуги, а државата би добила повеќе средства на име на ДДВ, поради зголемен промет. Истовремено, овие 40 милион евра кои се планирани, нема да завршат на некои непознато место, ќе завршат во фондот за здравство и во фондот за социјалцно осигурување, што значи дека ќе имаме малку подобро здравство и подобри пензии, подвлече Анѓушев, одговорајќи на новинарски прашање по потпишувањето на договорите со општините за капитални инвестиции, се креирани под притисок на реалните економски случувања во земјата.

Од оваа нова мерка, дополни, се очекуваат повеќе позитивни ефекти, не само раст на просечната плата, туку и поголема мотивираност и квалитет на живот на работниците, повисоки приходи во Фондот за здравство и Фондот за социјално осигурување, намалување на сивата економија, како и зголемување на потрошувачката од граѓаните, што значи дополнителен прилив на средства во државниот Буџет. мч/дма/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Сте се запрашале ли некогаш
зошто мажите не ги фаќа кравјо
лудило?
Најверојатно затоа што се
свињи!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1832.- Во Риека е роден Иван Зајц, хрватски...
1882.- Во Меѓана, кај Горица, е роден Алојз...
1902.- Во селото Вишни, костурско, Егејска...
1909.- Во Солун почна Основачкиот конгрес на...