ССМ: Од јули минималната плата 14.934 денари, санкции за несовесните работодавачи

Сојузот на синдикати на Македонија потсетува дека од 1 јули минималната плата изнесува 14.934 денари без вклучени додатоци и надоместоци на плата кои треба да се пресметаат согласно колективните договори. Од синдикатот бараат надлежните институции да реагираат и да ги казнат работодавачите кои нема да исплатат минимална плата со надоместоци и додатоци на плата.

– За сите оние газди за кои нема да бидат преземени соодветни мерки и ќе бидат скриени од надлежните институции, како за исплатата на минималната плата, така и за исплатата на финансиската поддршка од државата, по пријава на работниците, ССМ ќе поднесе кривични пријави по член 166 од Кривичниот законик против секој еден алчен газда, во името на работниците потади тоа што името и презимето на секој еден работник кој ќе се обрати до ССМ е Сојузот на синдикати на Македонија, се наведува во денешното соопштение.

Од Синдикатот изразуваат надеж дека зголемувањето на минималната плата ќе биде основа за скалесто зголемување на сите плати на работниците.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...