Османи: Првпат потпишуваме Договор со Советот на ЕУ што ја содржи клаузулата на јазикот

Сакам да ја потенцирам тежината на тоа што се случи со потпишување на Договорот со ФРОНТЕКС, а тоа е дека конечно го решивме прашањето за јазикот. Никогаш во историјата на државата немаме потпишано договор што го одобрува Советот на Европската Унија, а ја содржи клаузулата на јазикот, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи.

На денешниот брифинг со медиумите тој потенцираше дека Европската Комисија во своите извештаи јазикот последен пат го споменува во 2005 година, а потоа исчезнува и се користи формулацијата „државен јазик“.

– Комисијата го употребува во неколку наврати, потоа исчезнува, за да во 2022 година се врати на големата врата како официјален документ, додава Османи.

Вели дека државата имала договор со Европската инвестициска банка, но како децентрализирано тело на Унијата. Додава дека дури и во Спогодбата за стабилизација и асоцијација се користи „официјален јазик“.

Министерот заклучи дека Бугарија исполнила важна точка од преговорите. Вели дека тоа што се случи со потпишувањето на Договрот може да биде потценето, но фактите се тие.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...