Ковачевски: Не е точно дека пратеници од мнозинството нема да гласаат за уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека не е точно оти има пратеници од владејачкото мнозинство, односно од СДСМ, кои се против уставните измени. Според него, тоа што го кажува опозицијата нема реална основа. Процесот на устави измени, вели Ковачевски, не може да биде процес на уцени и на дневна политика, туку тоа треба да биде процес на широк, општествен и политички консензус.

- Прво нема да ги коментирам ставовите на опозицијата. За нивните ставови ќе ги прашате нив. Тие имаа во декември и во јануари до средината на февруари изјави дека имаат 61 пратеник во Собранието и дека реконструкцијата која што јас ќе ја поднесам нема да помине. Сите се уверивме дека таа реконструкција помина со зголемено парламентарно мнозинство кое што сега е 65 пратеника. Што значи дека тоа што го кажува опозицијата нема никаква реална основа. Тоа е единствено одговор на промашените тези коишто ги имаа токму коишто ги кажав и немајќи сега што да кажат велат дека сега има други пратеници. Тоа не е точно, рече Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање.

Во однос на уставните измени, премиерот Ковачевски рече дека овој процес не може да биде процес на уцени и на дневна политика, туку напротив овој процес треба да биде процес на широк, општествен и политички консензус кој нема да биде предмет на дневни прес-конференции.

- Второ, во однос на уставните измени јас ќе го повторам тоа што сум го кажал и досега. Уставните измени се обврска на секоја политичка партија која што е за зачленување на нашата држава во ЕУ. Амандманите коишто се дел од преговарачката рамка и коишто се дел од одлуките кои треба да се донесат со две третини во Собранието се само една од одлуките кои се носат со двотретинско мнозинство, рече Ковачевски.

До зачленување во ЕУ, како што повтори премиерот, на нас ни претстои реформа на правосудниот, обвинителскиот систем, реформа на јавната администрација, реформа на децентрализацијата и се тоа се одлуки коишто се носат со две третини.

- И затоа овој процес не може да биде процес на уцени, не може да биде процес на дневна политика, туку напротив овој процес треба да биде процес на широк, општествен и политички консензус кој нема да биде предмет на дневни прес-конференции. Такви примери сме имале во други држави во Хрватска, во Словенија коишто исто така носеле тешки одлуки при зачленување и до зачленувањето во ЕУ. Но, доколку и нив ги прашате тогаш и тие ќе ви кажат дека тие прашања не биле дел од секојдневната политичка дискусија која што се водела во нивото општество, туку напротив, тоа било нешто што државите го направиле и станале земји членки на ЕУ, рече Ковачевски.

Премиерот повторно се осврна на бенефитите од зачленувањето во ЕУ на тоа каде беа Романија, Полска, Чешка, Словачка и оти заради членството во Унијата нивните стандарди пораснаа, се отворија поголем број компании, секоја компанија која што е регистрирана во земја членка на Европската Унија е дел од заедничкиот пазар од половина милијарда купувачи и оти затоа тие економии пораснаа.

- Нашите граѓани заслужуваат да работат и сакаат да работат во ЕУ. Меѓутоа во ЕУ тука дома, а не да работат во земја на ЕУ која што е некаде во туѓина. И затоа одлуката и одлуките коишто следуваат за зачленување во ЕУ треба да бидат обврска на секоја политичка партија која што е за зачленување во ЕУ. Не постои декларативна поддршка без реална поддршка. Она што го имаме кај опозицијата е единствено декларативна поддршка, рече Ковачевски.

Тој потсети дека ВМРО-ДПМНЕ не подржаа ниту една одлука за зачленувањето во НАТО, ниту пак присуствуваа на гласањето за договорот со ФРОНТЕКС.

- Затоа треба да седнат да размислат и она што декларативно го кажуваат да го покажат реално. Јас верувам дека во нашата опозиција има пратеници, има политички структури, има политички личности кои сакаат да ја видат оваа држава во ЕУ. Кога зборуваме за опозицијата таму треба и многу јасно да се постави прашање кој каков став има, бидејќи јас се повеќе гледам дека еден став има актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а друг став има поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, така што ќе треба да се видат и ставовите во однос на финалниот став на таа политичка партија, смета премиерот Ковачевски.

За тоа како ќе се стаса до двотретинско мнозинство за уставни измени и дали премиерот ќе има поединечни средби со ВМРО-ДПМНЕ, Ковачевски вели дека тој нема да свика лидерска средба со оглед на тоа што, според него, во овој момент нема потреба од такво нешто. Исто така, тој рече дека не одржува ниту поединечни средби.

- Сите претседатели на политички партии, па и истите пратеници ќе ви кажат дека јас поединечни средби не одржувам. Тоа се однесува како на пратениците од мојата пратеничка група од СДСМ, така и на сите други пратенички групи, освен ако не се работи за некое прашање каде што пратеник разговара за време на пратенички прашања или за време на пауза за некои законски решенија коишто се носат со претседател на Владата. Меѓутоа, такви одвоени средби јас ниту сум практикувал, ниту практикувам, ниту ќе практикувам, рече Ковачевски.

ВМРО-ДПМНЕ, потенцира тој, мора да одлучи дали тоа што го зборува по амбасади – дајте ни власт и безусловно ќе го промениме Уставот, ќе го каже и пред народот, односно дали ги лажат амбасадите или го лажат народот.

- Значи, прво тоа прашање ќе мора да го одговорат како раководство, па потоа да можеме да продолжиме со дискусијата, рече Ковачевски на прес-конференција во Владата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...