Во руски напад погодена воена локација во регионот Хмелницки

Воена локација во западна Украина е погодена во нов бран руски напади во текот на ноќта, соопштија денеска украинските власти.

„Руските трупи погодија неколку локации, вклучително и воена во регионот Хмелницки“, објавија украинските власти преку Телеграм.

Украинската администрација соопшти дека бил предизвикан пожар во складишта за гориво и воена опрема и посочи дека е оштетена пистата за слетување на воениот аеродром.

„Продолжуваат напорите за гаснење на пожарот“, се наведува во соопштението и се додава дека „пет авиони се надвор од употреба“, без да се дадат дополнителни детали.

„Почнати се работите за поправка на пистата“, соопшти украинската администрација.

Не е соопштено дали има жртви во нападот.

Украина ноќеска повторно беше цел на голем руски воздушен напад, соопшти претходно украинската армија.

Началникот на украинската армија Валериј Залужни преку Телеграм објави дека „окупаторите“ нападнале воени цели и важни инфраструктурни цели во Украина и лансирале до 40 крстаречки ракети од авиони над Каспиското Море и „околу 35 дронови“.

Според воената управа на градот, само во Киев се уништени повеќе од 40 воздушни цели.

Тоа беше 15-ти напад врз Киев од почетокот на мај, кога Русија почна да ги засилува нападите врз Украина и особено врз главниот град.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...