Бугарскиот претседател утре во работна посета на Македонија

Скопје, 3 ноември (МИА) - Бугарскиот претседател Георги Прванов утре ќе престојува во работна посета на Македонија при што ќе го посети Ново Село, струмичко по повод обновувањето на гробиштата од Балканските и Првата светска војна.

Бугарија презеде иницијатива да ги обнови тие гробишта и според Националниот музеј, како што јавуваат бугарските медиуми, намерата на реставраторите била тоа да се заврши до верскиот празник Задушница кој е утре. Прванов ќе има неформална средба со македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Двајцата државници ќе положат цвеќе на споменикот на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски во Струмица.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...