Претседателот Црвенковски во официјална посета на Словачка

Скопје, 11 март (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Словачка.

Шефот на македонската држава во Претседателската палата во Братислава, ќе има тет-а-тет средба со претседателот на Словачка Иван Гашпарович. Двајцата претседатели ќе разговараат за односите меѓу двете земји и за натамошно проширување и продлабочување на политичката и економската соработка, како и за процесот и поддршката на евро и евро-атлантската интеграција на Република Македонија. На средбата ќе бидат разменети мислења и за повеќе актуелни меѓународни прашања.

Во присуство на Црвенковски и Гашпарович ќе биде потпишан договор меѓу владите на Република Македонија и на Република Словачка за меѓународен транспорт на лица и стоки. Договорот ќе го потпишат заменик-министерот за надворешни работи на Македонија Зоран Петров и државниот секретар во словачкото Министерството за надворешни работи Милан Мојс.  

Претседателот Црвенковски ќе има работен ручек со словачкиот премиер Роберт Фицо, а ќе се сретне и со заменик претседателот на Националниот совет на Словачка Ана Белусовова.

Покрај Братислава, претседателот Црвенковски  ќе ги посети и градовите Нитра и Трнава, каде што ќе се сретне со градоначалниците Јозеф Двонч и Штефан Бошнак. 

Република Македонија и Република Словачка воспоставија дипломатски односи на 4 март 1994 година. Словачка е членка на НАТО и на Европската унија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...