Во Чифлик, општина Чешиново-Облешево осветена прва црква

Кочани, 18 мај (МИА) - Во присуство на голем број граѓани од Чифлик и околните населени места во општина Чешиново-Облешево денеска е осветена новоизградената црква посветена на “Св. Наум Охридски”.

Чинот на осветувањето го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан во сослужение на митрополите на Брегалничката и Дебарско-кичевската епархија г. Иларион и г. Тимотеј.

Црквата во Чифлик заедно со фрескоживописот што го изработија Павлинка и Столе Илиеви, е изградена за пет години со средства од мештаните. Станува збор за прва црква подигната во Чифлик.

На свечениот чин на осветувањето присуствуваше и носителот на листа во Изборната единица број 3, на коалицијата „За подобра Македонија“, Влатко Ѓорчев, кој денеска ги одработуваше предизборните активности во населените места во оваа општина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...