Пуштен во употреба туристички центар во село Јастребник, кочанско

Кочани, 2 октомври (МИА) - Центар за валоризација на културното наследство е пуштен во употреба во селото Јастребник, кочанско. Центарот е сместен во старата училишна зграда која е преадаптирана за оваа намена.

Проектот е содржан и во мастер планот за развој на туризмот во општина Кочани и е реализиран со средства на Владата на Република Италија и градот, а имплементиран преку агенцијата ИМГ.

Проектот чини 33.000 евра и се реализираше во период од 10 месеци. Основната идеја е да се создаде пункт во кој ќе бидат претставени сегменти од материјалното и културно наследство од Осоговскиот крај.

Центарот е создаден со реконструкција и адаптација на поранешната училишна зграда во село Јастребник, оддалечено 12 километри од Кочани, каде што во неколку простории се изложени традиционални предмети со културна вредност и примероци од растителниот и животинскиот свет од Осоговијата.

Покрај ова, Центарот ќе има уште две функции - да биде појдовно место на посетителите и туристите кои ќе пешачат по веќе трасираната планинарска патека што води кон Пониква и во исто време да биде појдовна точка за развој на селскиот туризам во овој крај.

Објектот го предадоа во употреба Роберто Ризо, прв секретар во Италијанската амбасада во Скопје и Љубомир Јанев, градоначалник на општина Кочани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...