Се распаѓа црквата „Свети Ѓорѓи“ во велешкото село Црквино

Велес, 22 јануари (МИА) -  Црквата  „Свети Ѓорѓи“ во велешкото село Црквино  изградена во 1819 година  е руинирана, а ако наскоро итно не се рекоконструира може и целосно да се урне.

При денешната  посета на училиштето во село Црквино,  на покана  на месните жители, црквата ја посетија претставници на општина Велес.

Градоначалникот Аце Коцевски најави  дека ќе разговара со митрополитот Повардарски Агатангел во чија надлежност е и оваа црква и ќе бара нејзина итна заштита. Селото Црквино е сместено на југ на девет километри од  Велес на десната страна од автопатот Велес-Гевгелија.

Во селото  моментално има  околу 500 жители главно доселеници од Босна. Староседелците Македонци пред триесетина години го напуштија Црквино и се населија во Велес и други градови. Во  непосредна близина на селото Црквино се наоѓаат  археолошките  локалитети  од римско време Белушка, Венуле, Габер и Селска Црква, како и некропола од доцноантичко време.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Слоница и глушец имале секс, кога на слоницата од дрво и паднал кокосов орев на глава. Таа офнала, а глушецот и рекол:
- То, бејби, то!!!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....