Промоција на скулптурата „Дрво“ утре на плоштад „Македонија“

Скопје, 28 јануари (МИА) - На плоштадот „Македонија“  утре ќе биде откриена скулптурата „Дрво“ на авторот  Дамјан Ѓуров, која е дел од проектот на Министерството за култура за разубавување на центарот на Скопје со 35 скулптури од 26 автори.  

Скулптурата „Дрво“ е висока шест метри, изработена е од бронза и мермер. Ќе биде лоцирана до скулптурата „Заљубени“ од Димитар Филиповски, една од четирите скулптури што беа промовирани на 18 јануари. 

Пред десетина дена беа промовирани и скулптурите „Мачка“ од Томе Аџиевски, „Шмизла“ на Димитар Филиповски и скулптурата „Девојче“ од Грозданка Каникова.

Новата скулптура ќе ја претстави министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...