Реактивирана амбулантата во виничкото село Шекљани

Виница, 11 јуни (МИА) - Во рамки на програмата на Министерството за здравство за отворање амбуланти во рураните средини, деновиве повторно е отворена амбулантата во село Пекљани, Виничко.

Во амбулантата, здравствена заштита ќе добиваат над 300 жители од ова село, но и од соседните населени места. Во неа секојдневно ќе работат лекар и медицинска сестра, а концесијата ја доби ПЗУ „Свети Спас 2009“ од Виница. Концесионерот на амбулантата во Пекљани нема да работи според капитацијата од бројот на пациенти, туку ќе добива фиксна сума од Фондот за здравство со која ќе ги покрива трошоците за плати и кирија.

Инаку, во тек е изградбата на амбуланта и во село Трсино, која е дел од проектот на Владата за обезбедување континуирани здравствени услуги на населението во руралните средини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...