Чешкиот претседател Клаус во дводневна официјална посета на Македонија

Скопје, 21 јуни 2010 (МИА) - Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов со највисоки државни почести ќе го пречека неговиот чешки колега, по што ќе следуваат разговори помеѓу двајцата шефови на држави и делегациите на двете земји. Планирано е делегациите на ресорните министерства од двете земји да потпишат договор за соработка во областа на образованието.


Предвидено е исто така чешкиот претседател Клаус денеска да се сретне и да има работен ручек со премиерот Никола Груевски.

Во Собранието на Република Македонија чешкиот претседател ќе оствари средба со пратениците-членови на комисиите за надворешна политика, европски прашања, економски прашања, образование и Националниот совет за евроинтеграции. 

Двајцата претседатели Ѓорге Иванов и Вацлав Клаус утре ќе имаат обраќања на македонско-чешкиот бизнис форум што ќе се одржи во Скопје. 

Клаус исто така ќе има средба со лидерот на СДСМ и поранешен претседател Бранко Црвенковски, со првите луѓе на верските заедници во земјата, како и со градоначалниците на Скопје, Тетово и Сарај.

Чешкиот претседател ќе ја посети и хидроцентралата Матка која ја раководи чешката компанија „Хидропол“ и  Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1473.- Роден е Никола Коперник, полски астроном,...
1743.- Роден е Луиџи Бочерини, италијански...
1797.- Папата Пие VI со Наполеон Бонапарта го...
1800.- Наполеон Бонапарта се прогласи за прв...