Актерот Петар Мирчевски награден на театарски фестивал во Србија

Битола, 14 април 2011 (МИА) - Актерот на Битолскиот театар Петар Мирчевски е награден на театарскиот фестивал „Денови на Нушиќ“ што се одржа во Смедерево, Србија.
 
НУ Народен театар-Битола пред два дена настапи со претставата „Покојник“ од Нушиќ во режија на Љупчо Георгиевски, а по изведбата, организаторот на Петар Мирчевски му додели посебно признание, потврди уметничкиот директор на оваа национална установа Благој Мицевски.
 
На денешната средба со новинарите беше најавено дека НУ Народен театар-Битола ќе ја промовира новата техничка опрема со која во иднина ќе биде емитуван поквалитетен звук за што на 19 април ќе се одржи мјузикл „Музиката и ние“ со Зоран Маџиров, Калиопи и групата „Боеми“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...