Презентација на проектот „Општествена одговорност на претпријатијата“

Битола, 26 септември 2011 (МИА) - Министерството за економија, Македонската развојна фондација за претпријатија и Сојузот на стопанските комори на Македонија во соработка со општина Битола, денеска го презентираа проектот „Општествена одговорност на претпријатијата во Република Македонија“.

На презентацијата во Битола професорот Владимир Петковски автор на Националната агенда за општествена одговорност на претпријатијата во Република Македонија, посочи дека многу субјекти имаат погрешно разбирање на општествената одговорност и ја сваќаат како трошок на фирмите.

- Концептот на општествена одговорност е многу поширок и не е трошок, напротив тоа е составен дел на бизнис стратегијата на претпријатието. Добро е што од државите во регионот Македонија предничи бидејќи има и Национална стратегија за општествена одговорност на претпријатијата и Национално тело, и сега останува имплементацијата на проектот во кој потенцираме дека националната награда за општествена одговорност на претпријатијата во Република Македонија да биде со прецизни критериуми и без злоупотреби, истакна Петковски.

Според битолскиот градоначалник Владимир Талески, општествената одговорност на претријатијата е еден од сегментите на зголемената транспарентност што го негува тамошната локална самоуправа и е посебно изразен преку Јавното претпријатие „Индустриска зона-Жабени“.

Глигор Михаиловски од Македонската развојна фондација за претпријатија во иднина очекува повеќе фирми од Битола да аплицираат за националната награда, а преку средствата за јавно информирање и поголема информираност за општествената одговорност на претпријатијата во Македонија.

Проектот „Општествена одговорност на претпријатијата во РМ“ е кофинансиран од ЕУ во рамки на Рамковната програма за конкурентност и иновации 2007-2013.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...