Нимиц се сретна со Попоски

Скопје, 20 февруари 2012 (МИА) - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц по едночасовните разговори со шефот на македонската дипломатија не даде изјава за медиумите. Во соопштението од МНР издадено по средбата се вели дека разговорите биле во насока на надминување на разликите за спорот со Република Грција. Попоски го реафирмира интересот на Република Македонија за скорешен прием во НАТО и во ЕУ. Ја повтори посветеноста на Република Македонија во разговорите за изнаоѓање прифатливо решение со цел придвижување на интегративниот процес. Притоа, министерот Попоски уште еднаш се осврна на значењето на Пресудата на Меѓународниот суд во Хаг во однос на прекршувањето на Времената спогодба, се наведува во соопштението од МНР.

Метју Нимиц попладнево треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Медијаторот на ОН утре од Скопје ќе замине за Атина каде што во среда треба да има средби и со грчки државни претставници.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...