Христо Петрески е добитникот на наградата „Рациново признание“ за 2012 година

Велес, 8 јуни 2012 (МИА) - Добитник на наградата „Рациново признание“ за 2012 година, кое ќе се додели на овогодинешните 49-ти „Рацинови Средби“ е писателот, Христо Петрески за романот „Лифтот (не) е за двајца“.

Ова е одлуката која тричлената жири-комисија во состав: Тодор Чакаловски (претседател),Милован Стефановски и Мишел Павловски (членови), ја донеле едногласно откако ги сублимирале 12-те нови прозни дела кои пристигнале на објавениот конкурс.

- Романот на наградениот Петрески е пишувано во духот на постмодерната прозна традиција и со својата тејлер структура придонесува нагласено да се доживува како отворена форма и затоа е слоевит стилско-тематски зафат во современата македонска белетристика, нагласи претседателот на жири-комисијата, Тодор Чакаловски.

За наградениот писател, Петрески ова е награда за која сонувал уште од дете и истовремено е од огромно значење затоа што го носи името на ненадминливиот и засекогаш народен автор Кочо Рацин.

- Рациновото признание досега го добиле речиси сите најистакнати писатели од Македонија и кон таа плејада од автори се приклучувам и јас, а ова признание го чувствувам како признание за новата проза, за релативно помладите автори, за современите тенденции и движена на планот на романот и расказот, потенцираше, Петрески.

Оваа година 49-те „Рацинови Средби“ ќе се одржат на 14-ти и 15-ти јуни и како и минатите години ќе бидат проследени со низа културни активности кои треба да овозможат да се откријат сите димензии на Рацин.

На поетскиот митинг ќе настапат вкупно 17 поети од кои 5 поети од странство, 8 поети од Македонија и 4 поети од Велес.Беседите за Рацин ќе ги имаат поетите: Илхами Емин и Иван Џепаровски, а додека за музичкиот дел задолжени ќе бидат групата Старовски и Пеце Атанасовски оркестра.

По пауза од 15 години ќе се промовира Алманахот на Рациновите Средби од претходната година, а во поглед на програмските активности ќе има изложба на грнчарски производи, етно-работилници како и посета на спомен-куќите на Рацин, Касапови и Васил Главинов.

Наградата „Рациново признание“ на Петрески ќе му биде доделена на втората вечер насловена „Мугра“ кога исто така ќе се додели и Почесното Рациново признание кое оваа година оди во рацете на писателот, издавачот и промоторот на македонската култура и литература во Грција, Костас Валетас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е мало зелено и јаде камења?
- Мал зелен каменојадец.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...