Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Атина, 9 јануари 2013 (МИА) - Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, на која дваесетина минути присуствуваше и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц изрази задоволство што на средбата присуствувал и Самарас и истакна дека имале "куса, но интензивна дискусија", јави дописникот на МИА од Атина. Медијаторот информира дека презентирал некои идеи за кои разговарале во детали.

- Не сакам да го употребувам зборот предлог, туку повеќе идеи за кои зборувавме во ноември во Њујорк. Имам некои размислувања кои ги презентирав тука. Истото ќе го направам и во Скопје и да видиме дали можеме да се доближиме, рече Нимиц.

Тој нагласи дека не може да открие што презентирал и повтори дека се бара взаемно прифатливо решение за прашањето за името. Најави оти утре оди за Скопје за да разговара со македонската Влада и изрази уверување дека дискусиите можат да се забрзаат и да се постигне "некакво решение".

- Бараме взаемно прифатливо решение за прашањето за името. Сите знаат за што станува збор, спорот постои веќе 20 и повеќе години, ни треба формулација која ќе функционира. Продолжуваме да се обидуваме, мислам дека има конструктивно размислување во моментов и тоа ми дава надеж, истакна медијаторот.

Запрашан дали сега е време за решавање на името, Нимиц рече дека ова го работи долго време и прашањето е дали има време кое е совршено за решавање на ова прашање.

- Има две земји, различни влади, различни работи се случуваат и во целиот период во кој работам на ова прашање, никогаш не е апсолутно совршено време. Затоа мора да се употреби времето што се има конструктивно и сигурен сум дека оваа Влада во Атина, иако има многу прашања на маса, таа е многу искрена по ова прашање и сака да се реши. И во Скопје се надевам дека ќе има сличен став, изјави медијаторот.

На прашањето на МИА дали е оптимист, тој одговори потврдо. - Ако не бев оптимист немаше се уште да го работам ова, нагласи Нимиц денеска во Атина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оглас: Барам убава, паметна, шармантна девојка со автомобил. Пожелна слика од автомобилот.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување на...
Верски календар
На денешен ден
1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан...
1810.- Роден е италијанскиот свештеник Винченцо...
1817.- Роден е унгарскиот писател Јанош Арањ,...
1824.- Во Литомишл е роден Беджик Сметана, чешки...