ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во катарската новинска агенција

Вашингтон, 7 јуни 2017 (МИА) - Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на мај, јави „Си-Ен-Ен“.

Хакерите се инфилтрирале во серверите на агенцијата и на нејзиниот сајт објавиле лажни изјави на емирот на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани.

Целта на Русија била преку кибер-нападите да предизвика тензии меѓу САД и нивните сојузници, оценуваат истражителите од ФБИ, кои му помагаат на Катар да ги открие извршителите на кибер-нападите во агенцијата КНА.

Кон крајот на мај Катар соопшти дека хакери воспоставиле контрола над интернет страницата на државната новинска агенција и објавиле лажни изјави ја катарскиот емир.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...